واحد مشاوره

از جمله فعالیت های مشاور در مدرسه مهرتابان عبارتند از :

۱. آماده سازی پرونده مشاوره ­ای دانش ­آموزان به صورت کامل و تخصصی برای هر دانش آموز

۲. توزیع پرسشنامه اختلال رفتاری به همراه نامه توضیح در مورد اهمیت اجرای این مقیاس، در بین دانش آموزان و همچنین والدین آن­ها جهت تکمیل و پاسخگویی.

۳. جمع ­آوری پرسشنامه ­های اختلال رفتاری توزیع شده و تحلیل پرسشنامه مربوط به دانش ­آموزان و شناسایی کودکان دارای مشکلات رفتاری.

۴. اجرای آزمون نقاشی ترسیم خانواده برای مقطع پیش ­دبستانی و تحلیل تک تک نقاشی­ های کودکان، که در صورت مشاهده و وجود مشکلاتی در نقاشی، طی تماس با والدین کودک و آگاه­ سازی و توضیح شرایط روحی کودک با کسب رضایت آگاهانه از آن­ها، جهت پیشگیری از مشکلات بیشتر، اقدامات و مداخلات لازم انجام می گیرد.

ب) مداخلات مشاوره­ای و رفتاری با دانش ­آموزان

اهم مشکلاتی که از سوی دانش ­آموزان ارجاع داده شده از سوی مربیان و معلمان مطرح گردید و در تمامی زمینه­ ها مداخلات روان­شناختی لازم به عمل می آید که، به شرح زیر می باشد:

۱. عادت نکردن دانش­ آموزان برای زمان رفتن مدرسه به خصوص در مقطع پیش دبستانی و اول دبستان.

۲. دلتنگی کودکان برای خانه و گریه شدید کودکان.

۳. اضطراب جدایی کودکان.

۴-عدم تمرکز کودک

۵- دانش آموزان بیش فعال

.....

......

ج) مشاوره فردی با والدین دانش ­آموزان

در زمینه مشاوره خانواده نیز واحد مشاوره جلسات فردی را با والدین برگزار می نماید که بیشترین مشکلاتی که مطرح شد، به شرح زیر می­باشد:

۱. چگونگی عادت دادن دانش ­آموزان به مدرسه.

۲. چگونگی کم کردن اضطراب جدایی کودک.

۳- راه کارهایی برای توجه و تمرکز

۴- راه کارهایی برای رفتار صحیح و موثر والدین با دانش آموزان خود

.....

که در این زمینه آموزش ­ها و مهارت­ های لازم جهت آماده کردن کودک برای رفتن به مدرسه و چگونگی برخورد با بهانه­ جویی این کودکان،  و راه کارهای مرتبط به والدین آن­ها داده شد.

د) برگزاری جلسه آموزش خانواده

 برگزاری جلسات آموزشی خانواده با حضور والدین و با محوریت "بیان اصول ارتباطی و روش­های برقراری ارتباط موثر" توسط مشاور مدرسه وهمچنین آموزش های تربیت جنسی که در سالن اجتماعات دبستان  برگزار می گردد و در انتهای جلسه نیز به پرسش­های والدین پیرامون بحث­های صورت گرفته، پاسخ داده شد.

.....

RizVN Login

Background Image

Header Color

:

Content Color

: